A+ A A-

İpek Yolu Üzerinde Tarihi Bir Cennet

Pasinler Hasan Kale olarak da adlandırılıyor. İpek Yolu’nun üzerindeki Erzurum ilçesi kaleleri, şifalı suları ve kaynakları ve patatesi ile ünlüdür. Maden sularının ana vatanı olan yöre geleneksel dokusu ile şehir kültürünün bir yansımasıdır. Palandöken’de ya da Erzurum’da tatil yaptığınız zaman ilçeye uğramanızı, köyleri gezmenizi ve doğal güzellikleri fotoğraflamanızı öneririz. Umulmadık anda ortaya çıkan manzaralara hayran kalacaksınız.

Spor ve Doğa

İç kuvvetlerin oluşumları ile bölgede dağlar, platolar ve tepeler bulunur. Kargapazarı ve Çamlıyurt en yüksek yerlerdir. Buralarda yamaç paraşütü ve tırmanış gibi aktiviteler yapılabilir. Ayrıca kampçılar için de uygun ortamlar sağlanmış olur.

Badivcan, Büyükdere ve Pasinler çayı ise su sporları tutkunları için coşkuyla akmaya devam ediyorlar. Ormanlık alanlarda ise trekking yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Gece Hayatı

Pasinlerde dağları, nehirleri ve ormanları izleyebileceğiniz çay bahçeleri var. Konaklamalı bir gezi planınız varsa buralarda soluklanabilir, sadece kuşların ve böceklerin sesini dinleyebilirsiniz.

Kültür ve Tarih

Manileri, bilmeceleri, atasözleri, duaları, bedduaları ile meşhur olan yörenin tarihi M.Ö. 4000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Urartular, Kimmerler ve İskitler’i ağırlayan yöreye adını Phassisler vermiştir. Romalılar ile gelişmeye başlayan ilçe Oğuz Türklerinin hakimiyetinden sonra en parlak dönemini Osmanlı İmparatorluğu ile yaşamıştır. I. Dünya Savaşı’nda Sarıkamış Harekatı sırasında hastaneleri ile hizmet vermiştir.

Rus işgalleri ve Ermeni katliamları ile sarsılan yöre 13 Mart 1918’de işgalden kurtulmuş; 54 yılında Horasan, 1991 yılında Köprüköy Hasankale'den ayrılarak ilçe olmuşlardır.

Geçmişi her adımda yaşadığınız ilçede enfes yemekler de kültürün bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Keşgek, gıliko, haşıl, şile, bulgur çorbası, herle, kesme çorbası, hıngel, tatar böreği, erişte pilavı, yumurta pilavı, kuymak, şalgam çırtması, çeç pancarı, şalgam dolması, lor dolması, cılbıra, dut çullaması, hasıta, çiriş, çaşır, kadayıf dolması en meşhurları.

Konaklama

Pasinlere en yakın konaklama bölgesi Palandöken ve şehir merkezidir. Genellikle tatilcilerin günübirlik gezdiği ilçeden ulaşım araçları sayesinde kar tesislerine varabilir, lüks konaklama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Safranbolu

Safranbolu

İç Anadolu’nun en güzel kentlerinden olan Karabük iline bağlı Safranbolu ilçesi...

Erdek

Erdek

Helenistik kültürden Perslere uzanan geçmişi ile başlı başına keşfedilmesi gereken zengin bir kaynak...

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »
Yasal Uyarı:
Bu site Palandöken'i tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. palandokenotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.